Pár slov k vánoční pohodě

20. prosince 2009 v 18:49 | Pipi |  Texty a postřehy

Ať chceme, nebo ne, Vánoce jsou tu. Pro mne jsou tyto svátky vždy spojené s dětstvím. Ve vzpomínkách k nim patří vůně vánočního stromku, cukroví a v dálce slyším zpívat božského Káju Bílé vánoce. Zkrátka rodinná pohoda. O pohodu jsem se často sama připravovala tím, že jsem si dávala nesplnitelné závazky. Například v dětství jsem si předsevzala, že o Štědrém dnu nesmím být ani chvíli smutná. O toto vítězství mne záhy připravil bratr - něčím mě rozplakal. V dospělosti jsem si dávala spíše úkolové závazky: musím napéct alespoň pět druhů cukroví, aby byli všichni spokojeni, bramborový salát bude z čerstvých, nejlépe bio surovin, byt bude řádně a včas uklizen a tak dále...

Nakonec jsem zjistila, že nejdůležitější je abych byla já sama šťastná a spokojená. Rodině je koneckonců jedno, jestli mají dva či sedm druhů cukroví, hlavní je, aby bylo dělané s láskou. Zní to jako klišé, ale vycházím z vlastní zkušenosti. Naglančený byt, ani mnoho jídla a dárků rodinnou atmosféru nezaručí, tu si musím nejdříve vytvořit sama v sobě. A pak si klidně koupím třeba kvalitní cukroví z bio obchodu, kde ho koneckonců udělají lépe a rychleji, než kdybych se o to snažila já.

Proto vyzívám všechny vystresované lidské bytosti k bojkotu vánočního schonu a nákupního maratonu a k cílenému pěstění domácí rodinné pohody. Stručně řečeno: zpomalme a prožívejme!Foto: Flick, Pipi
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reltsek reltsek | Web | 6. ledna 2010 v 17:58 | Reagovat

Jenom ty návraty z té skvělé atmosféry jsou pak bolestné. Já se letos díky mému novému hobby pustila do cukroví, které mě strašně bavilo a celou předvánoční dobu jsem si užívala, abych 23. lehla do postele s horečkou. Ale nedala jsem se. Sice jsem nemohla polykat, ale stejně jsem si ten salát dala =)

2 Pipi Pipi | E-mail | Web | 7. ledna 2010 v 10:06 | Reagovat

Souhlasím, návrat ze svátků do reality nebývá nic moc. Občas si říkám, jestli ten "humbuk" kolem Vánoc za těch pár dní svátku vůbec stojí...? Ale stejně nakonec peču cukroví, balím dárky, zdobím stromek... zvyk je železná košile, že? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama