Praha pod sněhem

11. ledna 2010 v 16:09 | Pipi |  Texty a postřehy

Občas se to stane i v Praze. Napadne tolik sněhu, že se do města zkrátka nevejde. Přijde mi ohromně romantická představa, že jsem sněhem zapadaná v hlavním městě. Naopak mi není příjemný pohled, který nám na tento sezonní meteorologický úkaz nabízejí média. Kromě katastrof typu zapadlých aut, lidí odříznutých od elektrického proudu a zlámaných stromů má bílá nadílka i svou pozitivní stránku. Řidiči musí jezdit pomaleji, nebo vůbec s autem nevyjíždět, což nám chodcům pobyt po komunikacích značně usnadňuje. Mám dojem, že i přes množství sněhu, kterým se musím denně brodit je situace na silnicích paradoxně bezpečnější. A jistě bezpečnější, než když naprší a zmrzne, což je daleko častější úkaz.

V neděli jsme si s přítelem udělali asi tříhodinovou procházku do lesa a byla jsem překvapená, kolik Pražanů si toto počasí užívá. My, kteří jsme vyrazili "pouze" na procházku, jsme tvořili menšinu, většina lidí se pohybovala k mému úžasu na běžkách. A všichni byli spokojeni. Nejvíce děti. Člověk si teď připadá jako na horách. A to se v Praze moc často nestává. Buď sněží, ale za dva dny sníh roztaje, nebo mrzne, ale nesněží. Pokud je tedy bílá pokrývka i v hlavním městě, znamená to, že je zbytek republiky zavalen sněhem.

Snažila jsem se přemýšlet proč momentální rozmar počasí způsobuje tolik povyku. Nemylte se - je mi upřímně líto všech, kteří si na sněhu zlomili nohu, nebo těch, kteří zapadli s autem a čekali celou noc na vyproštění. Ale pokud se děje nějaká živelná katastrofa, přijde mi přirozené, že si člověk hledá úkryt, neboli bezpečí a počká až se "to" přežene. Problémem je, že již nejsme zvyklí zpomalit, čekat, nechat práci plavat. Nebo nejezdit autem, pár dní necestovat. Zkrátka respektovat, že se příroda nechová vždy v souladu s našimi potřebami. Kdo ví, možná se jednou v budoucnu budeme na tyto přírodní katastrofy dívat s pocitem, že tehdy si s námi příroda teprve hrála.


Foto: Pipi
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tejuska Tejuska | Web | 11. ledna 2010 v 16:18 | Reagovat

ahoj nezna nakej program de muzes prezentovat naky obrazky a delej stoho videa s pisnickama?? a tak
napriklad jako kdyz ti prijde na email neco tak davas entr a tam mas ´tu prezentaci??napis mi plosim

2 Reltsek Reltsek | Web | 13. ledna 2010 v 17:30 | Reagovat

Mám ráda sníh, ale jen do doby, než se rozhodnu pořádně obout do běhání a další den mě čeká závěj sněhu, která odmítá odtát. Navíc s absencí zimních bot si nemůžu ani na procházkách moc vyskakovat a po půl hodině raději doml protože mokro v botách není nic moc. Ale jinak mám sníh ráda. Bílkový. Ne i ten normální =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama