Úvaha nad ovesnou kaší aneb novoroční předsevzetí

3. ledna 2010 v 20:29 | Pipi |  Texty a postřehy

Ke konci každého roku se neubráním menší životní inventuře. Podařilo se mi v tomto roce něco zásadního? Splnila jsem alespoň některá svá očekávání a předsevzetí? Stal se ze mě lepší člověk? Minimálně na jednu věc v roce 2009 jsem pyšná - založila jsem svůj vlastní blog!

Samozřejmě také přemýšlím o předsevzetích na rok 2010. Ne, že bych jich neměla v hlavě málo: začít pravidelně cvičit jógu, číst více knih, omezit sledování televize, přestat nakupovat věci, které nepotřebuji... Ze zkušenosti ale vím, že změny musí být hlavně REÁLNÉ. V této souvislosti už mám dlouho jeden cíl, který je v podstatě spojen i se všemi ostatními předsevzetími: dříve vstávat. Zní to jednoduše, že? V praxi by to znamenalo probudit se ráno třeba o hodinu dříve než obvykle a tento čas strávit cvičením jógy, meditací, dlouhou a klidnou snídaní, čtením knihy... A zrovna toto přání se mi zatím nedaří splnit! Tedy večer když usínám, tak s dřívějším ranním probuzením počítám, ale ráno mi ten nápad zase tak dobrý nepřipadá. Jistě rozumíte.

Zrovna dnes dopoledne jsem si k snídani připravovala ovesnou kaši a myslela na to, jak by bylo hezké takové teplé jídlo mít i ve všední dny. Přitom je to tak jednoduché! Večer si v kastrůlku namočím porci vloček a ráno stačí, když je trochu povařím, přidám tmavý cukr, nějaké ořechy a dozdobím medem. Všední ráno však pro mne dosud znamená spíše shon než vychutnávání si požitků kulinárních.

Změnami se zabývá i Leo Babauta na svých nových stránkách 6 changes. Jeho ideou je vybrat si maximálně šest věcí, které by chtěl člověk v novém roce změnit. Vytvořit si plán, říci o tom své rodině, přátelům a požádat je o jejich podporu /stejně jako když chce člověk zhubnout, nebo odvykat kouření/. Během dvou měsíců pomalu aplikovat tyto změny do života tak, aby se z nich postupně stal návyk. A pokračovat stejně i s ostatními předsevzetími až do konce roku.

Leovy stránky budu pravidelně sledovat a jsem zvědavá, jestli se mi letos podaří některé své přání uvést v denní návyk. Pokud ne, budu muset s přiznáním na světlo boží, tedy na blog :-)


Šťasný Nový rok všem!


Foto: Pipi
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 coco-choc coco-choc | E-mail | Web | 4. ledna 2010 v 10:32 | Reagovat

Raději už si předsevzetí nedávám :-). I když něco malého by se našlo (slíbila jsem si, že nebudu tolik nadávat a mluvit neslušně, když jsem vytočená... těžký úkol). Téměř pravidelně snídat jsem se naučila asi v červnu, ale jde mi to jen, když mám klid a dostatek času. Momentální zimní semestr mi to dovoloval, ale uvidíme, jak letní semestr zatočí s mou snídaní :-).
PS - Tvůj jsem neznala, ale jsem ráda, že jsem ho poznala :-). Vegetariáni a zastánci zdravé výživy musí přeci držet při sobě :-))).

2 Pipi Pipi | Web | 4. ledna 2010 v 13:48 | Reagovat

Děkuji za komentář! Rozhodně souhlasím, že lidé se zdravým pohledem na stravu /mohu-li to takhle napsat/ by měli držet při sobě a podporovat se! Občas mám trochu pocit, že jsem na to sama, znáte to... :-)

3 reltsek reltsek | Web | 6. ledna 2010 v 17:53 | Reagovat

Tatínek mi zrovna tento víkend předčítal z Víkendu, že zavádění nového návyku trvá měsíc až dva a tak nějak dál. Bohužel teď u sebe ty noviny nemá, což mě mrzí, protože jsem chtěl citovat. Jinak ukrajování si ze spánku je ze začátku dost těžké. Ve školní dny to zvládám pěkně, ale víkedny jsou horší. A ty rána si umím představit.

4 Pipi Pipi | E-mail | Web | 7. ledna 2010 v 10:00 | Reagovat

V zimě je ranní vstávání za tmy obzvláště kruté, možná s novým návykem počkám, až se začne trochu prodlužovat den, protože vstát dříve, když se venku rozednívá je mnohem příjemnější a také mi to přijde přirozenější.

Snažím se každý den vstávat o čtvrt hodiny dříve než den předchozí, ale o víkendu se mi celý plán rozhodí a v pondělí začínám zase nanovo :-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama